Czy spadek wartości glukozy po godzinie nie jest niepokojący?

Dobry Wieczór, miałam dziś test obciążenia glukozą 75g. Chciałabym się upewnić, że wyniki są prawidłowe. Na czczo 78,7 mg/dl, po godzinie 67,1 mg/dl, po dwóch godzinach 99 mg/dl. Czy spadek wartości glukozy po godzinie nie jest niepokojący? Dodam, że podczas testu siedziałam przed gabinetem czytając książkę. Nie wykonywałam, żadnej nadmiernej aktywności fizycznej. Nie miałam też żadnych mdłości ani wymiotów.

Dobry wieczór,

Spadek stężenie po 1 h poniżej 70 mg/dl, to już hipoglikemia. Taki wynik może wskazywać na hiperinsulinemię związaną z insulinoopornością. Warto wykonać badanie z jednoczasowym oznaczeniem insuliny, a w razie stwierdzenia insulinooporności - proszę wyliczyć sobie na podstawie stężenie glukozy i insuliny we krwi żylnej - HOMA-IR. Jeśli wskaźnik będzie za wysoki, warto zgłosić się do diabetologa, który zaleci Pani odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz