Czy spływanie wydzieliny po gardle odznacza zapalenie zatok?

Witam, od dłuższego czasu po tylnej ścianie gardła spływa mi flegma, do tego mam też długo już trwający katar (od października, może nawet września) który raz jest mocniejszy, raz słabszy, czasami mi cieknie z nosa, czasami ten się po prostu zatyka... Rano, czasami gdy flegmę wypluwam są jest w niej odrobina jeszcze czerwonej krwi w postaci niteczek. Pewien jestem że to nie od płuc, bo nie mam kaszlu, a RTG wyszło czyste, w USG węzły chłonne w różnych miejscach szyi, nad obojczykami także, żadne nie przekraczały 6mm w osi krótkiej, a nadobojczykowy były wyjątkowo malutkie, wszystkie też mają prawidłowa strukturę. Może to być zapalenie zatok? Dodam że kiedy smarkam nosem to nie ma krwi.

"Przewlekłe zapalenie zatok (z polipami nosa lub bez polipów nosa) u dorosłych (chronic rhinosinusitis – CRS)

Definicja

CRS można rozpoznać w przypadku nagłego wystąpienia dwóch lub więcej z następujących objawów:

niedrożność/zatkanie/przekrwienie nosa
wydzielina z nosa (przedni/tylny katar)
ból twarzy/rozpieranie
osłabienie lub utrata węchu.
Czas trwania ww. objawów obejmuje okres ≥12 tygodni.
Konieczne do rozpoznania jest występowanie jednego z dwóch objawów: niedrożność/zatkanie/przekrwienie nosa lub wydzielina z nosa (przedni/tylny katar). Istnieje możliwość potwierdzenia objawów podczas rozmowy telefonicznej lub na podstawie bezpośredniego wywiadu, z uwzględnieniem pytań dotyczących objawów alergii (np. kichanie, wodnisty wyciek z nosa, świąd nosa, świąd oczu z łzawieniem).

Przewlekle zapalenie zatok z polipami nosa (CRS with nasal polyps – CRSwNP)

Definicja jak wyżej oraz stwierdzenie w badaniu endoskopowym obustronnych polipów nosa w obrębie przewodu nosowego środkowego.

Przewlekle zapalenie zatok bez polipów nosa (CRS without nasal polyps – CRSsNP)

Definicja jak wyżej; bez widocznych polipów nosa w obrębie przewodu nosowego środkowego; w wątpliwych przypadkach zalecana ocena po zastosowaniu leku obkurczającego błonę śluzową nosa.

Definicja CRS uwzględnia całe spektrum chorób, w których zmiany polipowate stwierdza się w obrębie zatok przynosowych i/lub przewodu nosowego środkowego; CRS nie obejmuje chorób, w których zmiany polipowate występują tylko w obrębie jamy nosowej, co pozwala uniknąć nakładania się definicji."
Wiec tak!