Czy sposób odżywiania się wnuczka jest odpowiedni?

Moj wnuczek ma 11 lat mądry chłopiec gra w piłkę jeździ rowerem jak każde dziecko ale rodzice stosują w domy dietę z ograniczeniem węglowodanów, mało mięsa a praktycznie same jarzyny. Dziecko nie je mięsa drób 1raz w miesiącu, mleka tylko migdałowe lub sojowe nie je maki tylko kokosowa, cukru słodyczy miodu ,soków nawet 100 procent soku w butelce. Je warzywa,fasolkę,owoce lub soki wyciskane. Jadłospis dzis. Rano 2jajka bez chleba, południe kasza z buraczkami, potem trochę bobu gotowanego, a kolacja płatki z owocami . Dziecko ma na razie dobre wyniki krwi,ale jest bardzo chudy skóra i kosci.jest żywym dzieckiem, rodzice nie widza problemu czy takie żywienie nie doprowadzi do tragedi, prosze o przykładowy jadłospis. A i jeszcze dIecko nie ma celiaki, ani alergi, ta dieta ma być zdrowa. Jest to moj jedyny wnuczek, jak ja mam żyć z ta myślą ze zagłodzą dziecko.napiszcie do mnie bo jestem na granicy rozpaczy.

Dzień dobry, Niestety nie da się ocenić przez internet, czy Pani wnuczek otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Trzeba mieć jednak świadomość, że dobrze dobrana dieta wegetariańska będzie wystarczająca dla rozwijającego się dziecka. Dieta nie wygląda też na taką, która bardzo ograniczałaby węglowodany, ponieważ opisała Pani ich doskonałe źródła. Jeśli chłopiec zjada odpowiednio dużo białka i witaminy B12 z jajkami, mięsem z kurczaka, białka roślinnego z warzywami strączkowymi, i kaszami, a energii z węglowodanów dostarcza kasza, słodkie warzywa i owoce, to nie ma czym się martwić. Produkty i posiłki, które Pani wymieniła wyglądają zdrowo i przyzwoicie. Jeśli wnuczek zjada odpowiednie ilości, będą jedynie korzyścią dla jego zdrowia. Soki, o które się Pani martwi nie służą praktycznie nikomu i warto zastąpić je właśnie świeżymi owocami. To o wiele zdrowsze i powinna się Pani cieszyć, że wnuczek nie ma ich w swoim jadłospisie. Cukier jest zupełnie zbędny, a miód to także źródło cukru prostego. Mleko krowie z powodzeniem można zastąpić mlekiem roślinnym. Oczywiście należy rozważyć kwestię porcji, ale skoro chłopiec ma dobre wyniki, rozwija się prawidłowo, znajduje się w dobrym miejscu na siatkach centylowych i ma energię, to nie ma czym się przejmować. Proszę jedynie pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza i wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/