Czy spóźniająca się miesiączka może być spowodowana stresem przed niechcianą ciążą?

Witam. Jedenaście dni przed spodziewaną miesiączką podczas stosunku pękła nam prezerwatywa, lecz nie doszło do wytrysku i partner od razu ze mnie wyszedł. Dzień przed miesiączką (15 kwietnia) zrobiłam test ciążowy z porannym moczem i otrzymałam wynik negatywny, jednakże miesiączka spóźnia mi się już jeden dzień. Czy mogę być w ciąży przez fałszywy wynik testu, czy spóźniająca się miesiączka jest spowodowana stresem przed niechcianą ciążą? Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. W opisanym przypadku test ciążowy powinien już być wiarygodny i prawdopodobieństwo ciąży jest znikome. Nie można wykluczyć że objawy związane są ze stanem emocjonalnym. W razie wątpliwości proszę zgłosić się do poradni ginekologicznej.

Dzień dobry!

Wykonała Pani test zbyt wcześnie, więc jego wynik może nie być wiarygodny. Jeden dzień spóźnienia przewidywanego terminu miesiączki to jednak niewiele i może wynikać z wielu czynników - stresu, przeziębienia, pogody, diety czy naturalnej dla młodych kobiet niedoskonałej regularności. Wczesną ciążę może wykryć lekarz ginekolog lub test ciążowy wykonany ponownie po ok. 20 dniach od ryzykownego stosunku.

Pozdrawiam!