Czy spożywanie alkoholu po embolizacji tętniaka jest niebezpieczne?

Witam. Mam pytanie. Czy po embolizacji tętniaka można pić alkohol? Jeśli tak, to w jakich ilościach, a jeśli nie, to czym grozi picie. Moja mama ma 47 lat. Rok temu we wrześniu przeszła udar mózgu, następnie wykryto u niej tętniaka, który w listopadzie został zabezpieczony poprzez embolizację. Następnie w grudniu przeszła kolejny udar. I wydaje mi się, że nie powinna pić alkoholu, a co dopiero go nadużywać, tak jak niestety robi. Czym to grozi?  
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie.

Jak na tak młody wiek, Pani mama rzeczywiście ma bogaty wywiad chorobowy, a ponieważ udar to zawsze stan zagrażający życiu, powinna o siebie zadbać. Alkohol zdecydowanie nie jest wskazany, gdyż bezpośrednio wpływa na naczynia i może zaburzać krążenie. To może być natomiast czynnik, który drastycznie zwiększy szansę kolejnego udaru.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty