Czy spożywanie za małej ilości kalorii może prowadzić do tycia?

Witam mam 27 lat i ważę obecnie 57 kg ,od miesiąca nie pale papierosów i ćwiczę interwaly ,żeby zgubić tkankę tłuszczową z brzucha i ujedrnic ciało. Nie stosuje żadnej diety tylko ograniczylam spożywane porcję tylko nie rozumiem dlaczego pomimo ćwiczeń przytyłam 1,5 kg.Czy spożywanie za małej ilości kalorii może prowadzić do tycia? A może rzucenie palenia ma na to jakiś wpływ? Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,
przyczyn może być kilka. Jeżeli widzi Pani po obwodach że jest Pani smuklejsza (w pasie, biodrach, ubrania są luźniejsze) to oznacza iż chudnie Pani z tkanki tłuszczowej, a zbudowała Pani więcej mięśni, dzięki ćwiczeniom. Jeżeli tak jest nie ma się czym martwić, gdyż większy udział tkanki mięśniowej działa korzystnie dla zdrowia.
Możliwy jest również scenariusz, o którym Pani wspomina - na skutek rzucenia palenia, faktycznie przytyła Pani 1,5 kg.
Jeśli chodzi o kaloryczność diety odchudzającej, to nie powinna ona być zbyt restrykcyjna. Dietetycy układając plany żywieniowe zakładają deficyt kaloryczny na poziomie 500 - 700 kcal, w stosunku do zapotrzebowania energetycznego pacjenta. Jest to ustalane na podstawie wzorów, deklarowanej przez pacjenta aktywności fizycznej. Być może skorzystanie z konsultacji dietetycznej rozwiało by Pani wątpliwości co do sposobu w jaki aktualnie się Pani odżywia. Na taką wizytę warto zabrać notatki, w których zapisze Pani min. 3 dni ze swojego jadłospisu, podając ilości, pory posiłków, rodzaj spożywanych produktów.
Pozdrawiam serdecznie,