Czy stany depresyjno-lękowe prowadzą do tzw. "blokad" w funkcjonowaniu?

Czy stany depresyjno-lękowe prowadzą do tzw. "blokad" w funkcjonowaniu? Witam, mam dwadzieścia lat i zdiagnozowano u mnie stany depresyjno-lękowe spowodowane nieustannym stresem, który trwa już ponad pół roku. Wcześniej bagatelizowałem problem aż do września, kiedy nerwica bardziej się nasiliła utrudniając mi funkcjonowanie. Jeszcze wcześniej radziłem sobie z tym problemem aż do początku grudnia, kiedy depresja tak się nasiliła, że zabiera mi całkowicie siły na codzienną rutynę. Nie mam sił wstawać z łóżka i funkcjonować za dnia, ciągle chce tylko leżeć. Kiedy budzę się do pracy zmuszam się do wstawania. Zacząłem chodzić w kratkę do pracy, bo umysł chce wstać, a ciało odmawia posłuszeństwa i zostaje w łóżku. Przestaje również myśleć, a przynajmniej tak myślę. Kiedy ktoś coś do mnie mówi odnoszę wrażenie, że to do mnie nie dociera. Często wracam ze świadomością do dawnych wspomnień. Mając ciągle w głowie myśli samobójcze. Już naprawdę nie daje rady.

Nie napisał Pan czy po diagnozie podjął leczenie czy zażywa jakieś leki. To bardzo ważne, jeśli nie jest Pan pod opieką psychiatry to koniecznie należałoby udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego, farmakologia może wiele zmienić. Dobrze byłoby również skorzystać z pomocy psychoterapeuty, proszę zapytać np o psychologa w Poradni. I proszę wierzyć, że można z tego stanu wyjść, wielu ludziom się to udaje, życie może wyglądać zupełnie inaczej. Tylko trzeba podjąć leczenie. Powodzenia.