Czy stany odrealnienia są normalne przy nerwicy lękowej i natręctw?

Mam 20 lat, nerwicę mam od dwóch lat, natręctwa myślowe od ok. pół roku. Czasami moje natrętne myśli polegają na tym, ze w myślach powtarzam wypowiedziane przez kogoś słowo, czasem dźwięk powtarzam i powtarzam w kółko. Raz miałam tak, że moją natrętną myślą było pytanie: Po co żyję ? Czy żyję ? I wystraszyłam się tych myśli, gdyż poczułam chwilowe odrealnienie. Boję się ponieważ słyszałam, że jest to objaw schizofrenii, której się strasznie boję. Na ogół miałam tak tylko jeden raz i to było takie chwilowe, ale do teraz prześladuje mnie myśl czy to schizofrenia.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

by odpowiedzieć na Pani pytanie musiałbym dokładnie dowiedzieć się, co rozumie Pani pod pojęciem "odrealnienia". Często pacjenci cierpiący z powodu zaburzeń lękowych (w tym zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych) odczuwają silne i nieprzyjemne doznania wynikające z poczucia utraty kontroli nad swoimi myślami, zachowaniem, emocjami. Wydaje im się wówczas, iż "nie są sobą". W tym rozumieniu nie jest to objaw schizofrenii.
Poza tym schizofrenia jest zespołem objawów obejmującym m.in. występowanie omamów ("głosy"), urojeń (np:prześladowczych), zaburzeń myślenia, zaburzeń afektu (czyli uczuć) i innych.

Myślę jednak, że jeśli jest Pani zaniepokojona zaistniałą sytuacją, to najlepszym rozwiązaniem będzie próba jej wyjaśnienia. Proszę opowiedzieć o tym stanie, o swoich odczuciach i obawach z nim związanych lekarzowi psychiatrze (najlepiej lekarzowi prowadzącemu). Rozmowa i badanie z pewnością przyczynią się do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie