Czy starając się o dziecko i będąc w ciąży mogę zażywać jakieś leki na uspokojenie?

Jestem bardzo nerwową osobą. Leczyłam się 2 late temu na nerwicę. Zażywałam Coaxil i SYmpramol. Teraz znów jestem bardzo nerwowa i źle się przez to czuję. Czy starającą się o dziecko i będąc w ciąży mogę zażywać jakieś leki na uspokojenie chodzi mi o jakieś np ziołowe, jeśli tak to jakie i w jakich dawkach? Oczywiście nie chodzi mi tutaj o leki które zażywałam wtedy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry!
Jeśli jest możliwość powstrzymania się od tego typu środków, dobrze jest unikać ich stosowania. Jeśli jednak ma Pani trudności, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Proszę wspomnieć mu o swoich planach założenia rodziny, czy ciąży. Lekarz dostosuje odpowiednie, możliwie jak najmniej szkodliwe środki i ich dawkę.
Powodzenia!

Witam Panią
Zadała Pani bardzo ważne pytanie bo podaje się w rożnych źródłach że kobieta starająca się o zajście w ciążę powinna bardzo o siebie dbać aby przygotować organizm na trudny czas ciąży. Jest w tym sporo prawdy oczywiście. Niestety w ciąży wiele leków czy preparatów ziołowych nie można używać, dlatego ważne byłoby aby ewentualną decyzję o korzystaniu z leków na uspokojenie skonsultowała Pani z swoim ginekologiem.
Ja zamiast leków polecałabym spacery, ciepłą kąpiel i dużo bliskości z partnerem.
Anna Suligowska