Czy starte zęby należy odbudować?

Mam starte zeby przez bruksizm, noszę szyne relaksacyjna na noc, czy musze odbudowac starte zeby? Czy jest taka konieczność? Boje sie, ze beda mocniej sie scieraly

Witam,

Tak, w takich przypadkach zazwyczaj wskazana jest rekonstrukcja protetyczna i podwyższenie wysokości zwarcia czyli odbudowa wszystkich startych zębów. Szczególnie w tak młodym wieku jest to problem, który wystąpił bardzo wcześnie. Pozdrawiam, lek. dent. Tomasz Herczakowski, HD-Dental

Ważne jest zdiagnozowanie źródła problemu i usunięcie przyczyny. Zgrzytanie zębami może wynikać z choroby okluzyjnej zębów, czyli zaburzenia pracy układu żucia, które skutkuje również zwiększonym napięciem mięśni czy dolegliwościami bólowymi. Warto leczyć schorzenie u specjalisty z zakresu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, wtedy mamy pewność, że wykona on niezbędne badania diagnostyczne i przeprowadzi odpowiednie leczenie. Jeśli zęby są ukruszone warto je odbudować, choćby ze względów kosmetycznych – w zależności od skali problemu – za pomocą bondingu, czyli nadlania kompozytem lub założyć licówki ceramiczne. Ukruszone zęby należy jednak korygować po przeprowadzeniu terapii okluzyjnej zęby, inaczej dalej będą się ścierać.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl