Czy stłuszczenie wątroby może wywołać zapalenie trzustki?

EUS trzustki - Prośba o Interpretację: 26.02.2018 - Badanie wykonane aparatem z głowicą radialną. Brodawka Vatera niepowiększona. PZW w części trzustkowej - do 3 szerokości o hyperechogennych, subiektywnie grubszych ścianach, w maksymalnie do 6,7 mm szerokości nadtrzustkowo, bez złogów. Drogi żółciowe płata lewego wątroby nieposzerzone. Miąższ płata lewego z cechami istotnego stłuszczenia i dwoma nieregularnymi, do 20 mm wielkości ogniskami hyposteotozy, przy cienkościennym pęcherzyku żółciowym nie zawierającym zgłów. Trzustka niejednorodna z większą ilością pasm włóknistych głównie w głowie oraz w części dystlnej łącznie z ogonem, bez wyodrębniających się zmian ogniskowych. P. Wisunga wąski z zaznaczonymi hyperechogennymi ścianami. Regionalne węzły chłonne widoczne, niepowiększone. Nadnercze lewe prawidłowe, Śródpiersie bez widocznych patologii. Endoskopowo linia Z postrzępiona, bez zmian ubytkowych nabłonka przełyku. Rozpoznanie: Nie uwidoczniono zmiany ogniskowej trzustki. Nieprawidłowy obraz miąższu trzustki i trzustkowego odcinka dróg żółciowych. Stłuszczenie wątroby z ogniskami hypostetozy w typowej lokalizacji. Objawy: - zmęczenie, senność, męczliwość (od 2 mc) - objaw dominujący. - niewielki ból w nadbrzuszu, w plecach, w boku. - częste oddawnie moczu (kilkanaście razy na dobę, duże ilości, bez większego pragnienia). - usg jąder - cechy żylaków PRAWEGO pwrozka Odchylenia we krwi: - Bilirubina - (1,5) z przewagą wolnej - AFP (1,85) - Trojglicerydy (282 - II polowa luteog, 150 - w marcu). MRI i TK i USG nic więcej nie wykazało. Pytania: 1. Czy stłuszczenie wątroby może wywołać zapalenie trzustki ? 2. Czy po tym badaniu można stwierdzic PZT ? 3. CZy stłuszczenie wątroby może powodować zmęczenie i jak długo trwa odwracanie stłuszczenia dietą ? (stosuję ją od miesiąca).

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje wykonać także badanie ogólne moczu i lub posiew i wizyta Ew u urologa , a co do reszty konieczna wizyta najlepiej u gastroenterologa aby ustalić dalsze postepowanie