Czy stosować hormonoterapię w dalszym leczeniu raka piersi?

Witam, jestem kobietą, mam 58 lat. W sierpniu 2011 w wyniku mammografii wykryto u mnie podejrzany guzek. Przeprowadzono biopsję cienkoigłową, która nie wykazała obecności raka. Za radą lekarza zmianę wycięto z marginesem zdrowych tkanek (kotwiczenie guza). Po badaniu histopatologicznym zmiany okazało się, że jest to carcinoma ductale invasium mammae o śr. 0,3 cm, stopień złośliwości G1. Ocena receptorów Er 100% Pgr 80% HER2 1+. Następnie przeprowadzono biopsję węzła wartowniczego, w którym nie wykryto żadnych przerzutów. Poddana zostałam brachyterapii HDR wg schematu APBI. Rozpoznanie wpisane w karcie informacyjnej to carcinoma ductale ininvasium G1 pT1aN0/SN/. Czy przy tak małej zmianie należy stosować dalszą terapię za pomocą tamoksifenu lub innych leków hormonalnych? Chirurg onkolog powiedział o skutkach ubocznych i dodał: wybór należy do pacjenta.

Witam serdecznie!

Najważniejsze, że udało się rozpoznać nowotwór w tak wczesnym stopniu zaawansowania. Przeszła Pani leczenie zgodne z protokołem i rokowanie jest bardzo dobre.

W związku z obecnością na powierzchni nowotworu receptorów hormonalnych, hormonoterapię należy jednak rozważyć. Hormonoterapia należy do standardów leczenia raka piersi. Zapobiega nawrotowi nowotworu. Z drugiej jednak strony wiąże się z możliwością występowania powikłań, choć na szczęście nie występują one zbyt często.

Decyzję czy warto u Pani włączyć leczenie hormonalne zależy od ustalenia kilku czynników. Tamoksifen należy ostrożnie stosować u kobiet, u których kiedykolwiek występowały tendencje do nadmiernych krwawień z jamy macicy lub krwawień po okresie menopauzy wymagających interwencji (oczyszczanie jamy macicy). Jeżeli w rodzinie były przypadki zachorowania na raka macicy, wtedy tez leczenie tamoksifenem byłoby mniej wskazane.

Jeżeli u Pani nie ma tego rodzaju obciążeń, wtedy można pomyśleć o próbnym włączeniu tamoksifenu i oceny jak Pani będzie się czuła. Zawsze w razie pojawienia się skutków ubocznych można lek odstawić. A myślę, że jednak nie należy rezygnować pochopnie z próby jego zastosowania.

Pozdrawiam serdecznie