Czy stosować leki na zaburzenia lękowe?

Witam. Proszę o poradę. Mam 22 lata i cierpię na zaburzenia lękowe z napadami paniki. Byłam u psychologa który zaproponował mi oprócz psychoterapii również farmakoterapię. Jednak jestem dość negatywnie nastawiona do leków psychotropowych. Przepisano mi Oroes 10mg. Wiele słysząc o skutkach zażywania i odstawienia takich leków coraz bardziej nie jestem przekonana do ich przyjmowania. Czy sama psychoterapia może wystarczyć? Ewentualnie suplementacja lekami ziołowymi. Proszę o opinie

Dobrze prowadzona psychoterapia może wystarczyć (tak na prawdę jest to zależne od indywidualnego przypadku). Proponuję podjąć pracę z psychologiem poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam

Witam, jeżeli psychiatra po konsultacji zalecił Pani lek, widocznie uznał że Pani ten lek pomoże. W wielu przypadkach powrót do zdrowia uzależniony jest od połączenia leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Jedną z podstawowych zasad w medycynie jest - "Primum non nocere" - czyli po pierwsze nie szkodzić. Sposób leczenia dopasowuje się do pacjenta, tak aby uzyskać dla niego jak najwięcej korzyści. Może Pani rozważyć swoje wątpliwości z terapeutą. Przesyłam link do artykułu:
https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Leki mogą przynieść szybszą poprawę i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Dobrze prowadzona farmakoterapia i dobra współpraca z psychiatrą sprzyja wyzdrowieniu i zwykle zyski są większe niż koszty. Warto omawiać swoje wątpliwości z lekarzem.
Jeżeli jednak pacjent jest w stanie wytrzymywać objawy i woli skoncentrować się na psychoterapii, to może wystarczyć. Dla niektórych osób cierpienie wywołane objawami jest mobilizacją do głębszego angażowania się w psychoterapię.
Jest to więc kwestia bardzo indywidualna i myślę, że warto też porozmawiać o tym z psychoterapeutą. Ostatecznie i tak to Pani zdecyduje, co jest dla Pani najlepsze.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska
http://www.psychologlublin24.pl

Witam
Przyczyną stanów lękowych i napadów paniki
są zarówno czynniki biologiczne jak też psychologiczne
oraz środowiskowe.
Dlatego też najlepsze efekty daje leczenie farmakologiczne
połączone z psychoterapią.
Powinna Pani jednak wiedzieć, że leczenie farmakologiczne Pani
dolegliwości nie leczy i nie rozwiązuje Pani problemów,
jedynie tłumi objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana i chory
nie jest w stanie funkcjonować, konieczne jest stosowanie
antydepresantów o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk.
Jednak skuteczną i często wystarczającą formą leczenia
zaburzeń lękowych i ataków paniki jest psychoterapia.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
zaburzeń lękowych i napadów paniki,
ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Jednak rzetelnie odpowiedzieć na Pani pytanie można
tylko podczas osobistej konsultacji.

Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
W szczególnych przypadkach możliwe są
konsultacje online, np. za pośrednictwem
komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie