Czy stosowanie diety Atkinsa jest bezpieczne i polecane dla osób z insulinoopornością, PCO i niedoczynnością tarczycy?

Czy stosowanie diety Atkinsa jest bezpieczne i polecane dla osób z insulinoopornością, PCO i niedoczynnością tarczycy? Choruję na wszystkie trzy wymienione dolegliwości i zastanawiam się czy wybór tej diety jest dobry. Jeśli nie ta - to jaka inna?

Dzień dobry,

nie polecałabym stosowania diety Atkinsa w wymienionych schorzeniach. Jest to dieta, która obciążona jest licznymi skutkami ubocznymi. Wśród zagrożeń wymienia się m.in. zagrożenie miażdżycą i chorobą niedokrwienną serca (dowiedziono, że początkowo profil lipidowy ulega poprawie, w dłuższej perspektywie profil lipidowy ulega wyraźnemu pogorszeniu w kierunku aterogenności), występowanie zaparć i innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zwiększone zagrożenie niektórymi typami nowotworów (np. nowotworem jelita grubego). Ponadto stosowanie tej diety obciąża nerki i wątrobę oraz może prowadzić do odwodnienia organizmu, szczególnie w początkowym okresie jej stosowania.
Należy zwrócić uwagę na zbyt niską zawartość węglowodanów (zwłaszcza mam na myśli fazę pierwszą diety, w której dostarczamy do 20 g). Dla lepszego rozeznania wg Norm Żywienia należy dostarczać co najmniej 130 g węglowodanów, by prawidłowo funkcjonował nasz organizm.
Polecam stosowanie diety z ograniczeniem cukrów prostych (wyeliminować słodycze, słodzone napoje gazowane, nie słodzić napojów gorących) oraz zracjonalizować racje pokarmowe.

Pozdrawiam,
mgr Karolina Janion - dietetyk kliniczny