Czy stosowanie kropli na jaskrę w czasie ciąży jest niewskazane?

Witam. Jestem we wczesnej ciąży (5. tydzień), mam 23 lata. Choruję na jaskrę od 4 lat. Niestety, cały czas muszę zakraplać oczy kroplami na jaskrę raz dziennie. Nie konsultowałam jeszcze z moim okulistą faktu, iż jestem w ciąży. Chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje duże ryzyko poronień lub wad wrodzonych u płodu w przypadku zakraplania oczu przez okres całej ciąży kroplami na zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz czy istnieją krople na jaskrę, które można stosować w czasie ciąży? Jest to dla mnie bardzo ważne, bo niestety nie mogę przestać stosować kropli. Tylko dzięki nim moje ciśnienie wewnątrzgałkowe utrzymuje się w normie.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

"Krople na jaskrę" - jest to pojęcie, pod którym mieści się kilkanaście różnych leków z różnych grup substancji. Część leków na jaskrę jest bezwzględnie przeciwwskazana w ciąży, część jest z powodzeniem stosowana w ciąży, gdyż ryzyko dla zdrowia matki w razie odstawienia leków przeciwjaskrowych jest większe, niż ryzyko niekorzystnych działań preparatów dla płodu. Z tego względu nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, jakie jest ryzyko u Pani.

Skoro bierze Pani jeden preparat raz dziennie, wydaje się, że jaskra nie jest nasilona i nie powinno być trudności z dobraniem leczenia na czas ciąży. W związku z powyższym proponuję jak najszybciej udać się do Pani okulisty, by omówić dalszą strategię leczenia.

Polecam artykuł pt. jaskra.

Serdecznie pozdrawiam!