Czy stosowanie plastrów antykoncepcyjnych może powodować ból głowy?

Witam, stosuję antykoncepcję (plastry) od ok. 7 miesięcy. Mniej więcej 4 lub 5 miesięcy temu zaczęły dokuczać mi jednostronne bóle głowy, które nigdy wcześniej mnie nie dotykały. Domyśliłam się, że to prawdopodobnie migrena wywołana przez antykoncepcję. Przechodziły po tabletkach. Ostatnio jednak zauważyłam u siebie silne bóle całej głowy połączone z uczuciem zatykania uszu i "rozsadzania" czaszki. Do tego mam wysoki puls (80-115, zwykle w okolicach 90-95), a raczej nie za wysokie ciśnienie (105/60). Mam bardzo wysoki poziom cholesterolu ogólnego, bo ok. 250 (przynajmniej miałam, ok. 1 rok temu), zły też nie najlepiej, bo przekraczam granicę o 50. Moja ginekolog nie widziała jednak przeciwwskazań do stosowania plastrów. Nie palę, nie pijam alkoholu. Na co dzień czuję się dobrze, te przypadki zdarzają się niezbyt często. Mam 21 lat. Czy moje dolegliwości mogą być objawem używania antykoncepcji? Czy powinnam iść na dalsze badania, a jeśli tak, to jakie? Obawiam się, że mogą to być objawy nadchodzącego udaru. Nadal przyklejam plastry. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Bóle głowy, w tym także te o charakterze migrenowym mogą być działaniem niepożądanym preparatów antykoncepcyjnych. Jednak bóle głowy mogą mieć też inne przyczyny. W celu wstępnego określenia czy występujące u Pani bóle głowy mają związek ze stosowaną antykoncepcją można spróbować odstawić lek i zobaczyć czy bóle głowy ustąpią. Jeśli nadal będą się utrzymywały, można udać się na konsultację neurologiczną (po dokładnym zebraniu wywiadu wykonanie badania neurologicznego i badania obrazowego głowy – np. tomografii komputerowej), a w dalszej kolejności ewentualnie laryngologiczną (celem wykluczenia nieprawidłowości w badaniu laryngologicznym).

Udar mózgu może co prawda wystąpić w każdym wieku, ale zwykle pojawia się u osób starszych. Poza tym do udaru predysponuje nie tylko wysoki cholesterol, ale też wysoki poziom cukru, palenie papierosów, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze. Nie ma jednak takiego pojęcia jak objawy nadchodzącego udaru – udar mózgu zwykle pojawia się nagle i bez uprzedzenia. Dlatego też, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu, warto dbać o poziom cholesterolu i cukru (stosując w pierwszej kolejności odpowiednią dietę i w razie potrzeby leczenie farmakologiczne), utrzymywać prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, nie palić papierosów.