Kobieta , 28 lat

Witam, mam 28 lat i jestem kobietą. Mam problemy z miesiączkami i mój ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne i kazał mi je przyjąć nie od pierwszego dnia miesiączki ale w środku cyklu przed nią czyli miałam miesiączkę 29 .10.2010 a tabletki zaczęłam brać ok 10 listopada. Przed przyjęciem tabletek uprawiałam seks z zabezpieczeniem ale prezerwatywa została w środku, wyciągnęłam ją ale nie mam pewności czy nie mogło dojść do ciąży. 28.11 wzięłam ostatnią tabletkę i w czasie przerwy tygodniowej miałam dostać miesiączkę a 3.12.2010 było coś innego jedno dniowe plamienie ale z bólami skurczowymi . Będąc w toalecie zauważyłam, że wydaliłam białą błonkę obrośniętą skrzepami, wielkości 2 do 4 mm. i dziwne jest to że po tym już nie miałam miesiączki ale lekko brązowe plamienia prawie żadne. Nie wiem co mam z tym robić czy to coś poważnego czy poronienie?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

Jeżeli nie doszło do wylania zawartości prezerwatywy do Pani dróg rodnych ryzyko ciąży jest znikome. Najprawdopodobniej nie był zatem Pani w ciąży.
Substancją czynną tabletek antykoncepcyjnych tabletek są hormony, które wpływają na Pani układ endokrynny, co z kolei może skutkować zmianą charakteru miesiączki.
Opisywane przez Panią krwawienie nie wyglądało na poronienie. W takim przypadku krwawienie jest zwykle znacznie nasilone.

Dodatkowo wspomina Pani, że nie zaczęła Pani przyjmować tabletek w pierwszym dniu miesiączki. Takie postępowanie także może mieć wpływ na objętość krwawienia.

Trudno jest mi jednak określić, czym mogła być wspomniana przez Panią biała błonka. Na pewno nie jest ona charakterystyczna dla poronienia.

Jeżeli jednak nadal ma Pani wątpliwości z ewentualnym zapłodnieniem, może Pani wykonać test ciążowy, nadal powinien być pozytywny.

Na koniec, sugerowałabym poobserwować charakter miesiączki w następnym cyklu. Jeżeli krwawienie będzie równie skąpe niezbędna będzie wizyta u ginekologa.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Antykoncepcja – Antykoncepcja sprawia, że ludzie mają coraz większy wpływ na tak zwane świadome planowanie rodziny. Metody antykoncepcyjne umożliwiają regulowanie płodności i odpowiedzialne podejmowanie decyzji o posiadaniu potomstwa w chwili, gdy zaistnieją optymalne warunki, zarówno dla nowego członka rodziny, jak i samych przyszłych rodziców.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach