Czy stosując Xanax można chodzić na terapię uzależnień?

Witam, mam 38 lat, od 5 lat regularnie zażywam Xanax, bywały momenty, że brałam go 3 mg na dobę, ale i takie kiedy brałam go dużo więcej. Cierpię na fobię społeczną. W końcu postanowiłam coś zmienić w moim życiu, przestać siebie oszukiwać, zrobiłam plan na kilkanaście miesięcy i co 0,25 - 0,5 mg tygodniowo odstawiam Xanax. Jestem na 6 mg i wg listy do końca roku powinnam zupełnie odstawić ten lek. Mam też relanium, i biorę 5 mg codziennie. Przeanalizowałam dogłębnie moją przeszłość, jestem DDD, mam mnóstwo książek o uzależnianiach od substancji psychoaktywnych, o różnego rodzaju terapiach, chciałabym poznać zdanie specjalisty od uzależnień, jak Pan/Pani widzi moją sytuację? Jak mogę pomóc sobie teraz? Czy biorąc wciąż Xanax można chodzić na terapię uzależnień? Lekarz psychiatra z powodu utraty apetytu uznał, że powinnam zacząć brać Wenlafaksynę ( wcześniej przez wiele lat brałam różne SSRI, i najlepiej pomógł mi Escitalopram. ) Mam silną wolę i motywację do tego, by odstawić Xanax. Jestem zdezorientowana, z tego co przeczytałam, powinnam stopniowo zamieniać branie Xanaxu na zażywanie Relanium, i następnie bardzo powoli ten ostatni lek odstawiać. Przeczytałam, że po długotrwałym zażywaniu Xanaxu, szybki detox w szpitalu nie ma sensu, mózg tak łatwo nie odzwyczai się od Xanaxu. Chodzio to, że biorąc tak długo Xanax doprowadziłam do sytuacji kiedy mój układ GABA ergiczny funkcjonuje bardzo bardzo źle. To wszystko jest strasznie skomplikowane, nie wiem kogo się słuchać, psychiatrów, którzy zalecają 2 tyodniowy detox, czy powinnam nadal powoli odstawiać Xanax, i brać do tego Relanium? Znam swoje ciało, i wiem, że tylko powolne zmiany wchodzą w grę, byłam już na jednym detoxie, gdzie z wysokiej dawki Xanaxu, zaczęto podawać mi Relanium oraz całkowicie odstawiono nagle 20 mg Escitalopramu. Mój organizm zbuntował się, i po 2 dniach opuściłam ten szpital. Będę bardzo wdzięczna jeśli specjalista od uzależnień, odpowie na moje pytania odnośnie tego, czy takie moje powolne odstawianie ma sens powodzenia?, czy już teraz mogę zacząć chodzić na terapię uzależnień? Czy zwykły psycholog będzie mógł mi pomóc? Dziękuję bardzo.

Decydując się na podjęcie profesjonalnej terapii uzależnienia należy najpierw "wyczyścić" organizm ze wszystkich substancji, które uzależniają (alkohol, leki, narkotyki, tzw. nowe narkotyki czyli dopalacze). Należy robić, najlepiej pod kontrolą lekarza, bardzo powoli tak, żeby organizm nie zauważył, że otrzymuje coraz to mniejszą dawkę. Nagłe odstawienie powoduje wystąpienie objawów, które często są tak przykre, że pacjent wraca z powrotem do leku, od którego jest uzależniony. Substancje psychoaktywne takie jak alkohol czy benzodiazepiny (np. Xanax) powodują bowiem przestrojenie czynności psychicznych oraz fizycznych do tego stopnia, że nagłe przerwanie przyjmowania wywołuje zaburzenia w czynności organizmu zwane objawami abstynencyjnymi. Często przyjmowany dotychczas w nadmiernych ilościach lek zastępuje się innym podobnym lekiem, tylko nieco inaczej działającym i inaczej wydalającym się z organizmu. W okresie odstawiania substancji psychoaktywnych dobrze jest mieć wsparcie psychoterapeutyczne. Po całkowitym odstawieniu można podjąć psychoterapie uzależnienia.