Czy stres może mieć wpływ na trawienie?

Witam, Od jakiegoś czasu mam problemy z trawieniem. Objawia się to uczuciem niepełnego wypróżnienia i gazami. Nie występuje to cały czas ale od czasu do czasu się pojawia, bywa że po prostu raz dziennie. Czuję wtedy jakby twardy stolec przesuwając się podrażniał ścianki. Czy to są wzdęcia? Nie mam żadnych problemów z wypróżnianiem, czasem tylko czuję jakby było niepełne. Dodam że jestem osobą bardzo nerwową i zastanawiam się czy te objawy są wynikiem stresu przedmaturalnego? Czuję że okolice odbytu mam też podrażnione. Co to może być?

Lek. Katarzyna Szymczak

Jak najbardziej objawy mogą być związane ze stresem, jeśli będą się utrzymywać po egzaminach wskazana kontrola u lekarza rodzinnego.