Czy stres może powodować podwyższenie homocysteiny?

Witam! Dziś zrobiłem badanie HOMOCYSTEINA W SUROWICY (L62.) i otrzymałem wynik 13,4. Czy to oznacza coś poważnego bo norma jest 12, dodam, że nie spożywam alkoholu i w miarę zdrowo się odżywiam, brak sportu. Czy stres moze miec wpływ na podniesienie homocysteiny. Mężczyzna 35lat zawód kierowca zawodowy

Witam Pana Serdecznie,

Jak najbardziej...

Stres, w połączeniu z deficytami w suplementacji, szczególnie witaminami z grypy B, kwasem foliowym, niedoborem regenerującego snu i aktywności fizycznej, sumarycznie przyczyniają się do zawyżonego poziomu homocysteiny we krwi, która to z kolei jest istotnym wskaźnikiem stanu zdrowia.

Jest takie powiedzenie, które uwielbiam, i którym się z Panem dzielę:
Ruch zastąpi prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu...

Życzę Panu wszystkiego, co dobre i piękne,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl