Czy stres może powodować problemy z poczęciem?

Witam. Mam 25 lat. Mam synka z poprzedniego zwiazku. Moj maz ma 35 lat i dwoje dzieci z poprzedniego związku. Od 4 miesięcy staramy sie o dziecko. Niestety nie moge zajsc w ciaze. Oboje jestesmy podczas spraw rozwodowych i wielu innych sytuacji wiec stresu u nas nie brakuje. Jesteśmy calkowicie zdrowi. Kiedy powinnam zacząć się obawiac? Jest to dla nas bardzo delikatna sprawa. Maz przezywa kazdy kolejny okres. Jsk uspokoic męża? Czy moze miec na to wplyw stres albo czesty kontakt seksualny?

Lek. Tomasz Budlewski

Stres może mieć wpływ a często stosunki nie będą wtedy miały sensu. Proponuję jeszcze trochę poczekać około pół roku i dopiero wtedy wykonać szerszą Diagnostyka

Witam
Częste kontakty seksualne nie mają niekorzystnego
wpływu na zapłodnienie.
Natomiast blokady psychiczne dosyć często
utrudniają, wręcz uniemożliwiają zajście w ciążę.
Należą do nich m.in.: długotrwały stres,
kłótnie małżeńskie, strach przed utratą pracy,
lęk przed ciążą, strach przed poronieniem,
przed urodzeniem chorego dziecka,
traumatyczne przeżycia z dzieciństwa,
depresja, nerwica, a także przesadne
podporządkowanie wszystkich myśli
i działań staraniom się o dziecko.
Zachęcam do psychoterapii, która jest
najskuteczniejszym sposobem dotarcia
do przyczyny i znalezienia właściwego
rozwiązania problemu.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Starania podjęte o poczęcie dziecka w tym stresującym okresie dla Państwa nie są dobrym rozwiązaniem. Pierwszy powód jest taki, że duże dawki stresu potrafią skutecznie zablokować możliwość zajścia w ciążę, nawet u zdrowych - jak to Pani określiła, ludzi. Po drugie dlaczego mężowi tak szybko zależy na poczęciu akurat w tym czasie, skoro mają Państwo, każde już swoje dzieci. Po trzecie 4 miesięce starania to dopiero początek drogi - nie ma jeszcze powodów do żadnych obaw, zwłaszcza, że już oboje posiadacie dzieci. Diagnostykę w razie dalszych niepowodzeń odłożyłabym na później ze względu na krótki czas starań. Skupianie się na dziecku, w każdym nowym miesiącu może znacząco obniżyć i jakość współżycia i zaburzyć intymność między Państwem a stosowana psychiczna presja, na pewno nie będzie sprzyjała poczęciu. Najważniejsze w tym momencie wydaje się uporządkowanie innych kwestii w Państwa życiu.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek