Czy stres powoduje opóźnienie miesiączki?

Ogólnie mam długie cykle 30-32 dni, ale regularne. Nie odczuwam też żadnych dolegliwości w stylu napięcia przedmiesiączkowego. Dopiero w 1 i 2 dniu miesiączki mam bóle brzucha. Teraz jednak spóźnia mi się okres. Dziś jest 35 dzień od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Uprawiałam seks tylko raz w tym cyklu, w 5 dniu, użyliśmy prezerwatywy, która się nie zsunęła, ale nie jestem pewna, czy nie było jakiego pęknięcia (jakieś mikrouszkodzenie). Zrobiłam dziś test ciążowy- wynik negatywny. Ogólnie stresuję się już od pewnego czasu, że jestem w ciąży, więc to może stres wpływa na opóźnienie miesiączki.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Rzeczywiście, najbardziej prawdopodobną przyczyną opóźniania się miesiączki jest w Pani przypadku stres. W opisanej przez Panią sytuacji nie było możliwości, aby doszło do zapłodnienia- nawet gdyby prezerwatywa uległa uszkodzeniu, plemniki nie miałyby raczej szansy dotrwać w drogach rodnych do dnia owulacji, gdyż ta ma u Pani miejsce najpewniej dopiero ok. 16-18 dnia cyklu. Ponadto, gdyby doszło do zapłodnienia, wynik testu byłby już raczej dodatni. Pojedyncze zaburzenia cyklu mogą zaś zdarzać się u każdej zdrowej kobiety. Dla całkowitej pewności, może Pani ponowić test po 3-7 dniach, jeśli krwawienie nadal nie będzie się pojawiać. Jeżeli mimo negatywnych wyników miesiączka będzie opóźniać się przez kolejne kilka tygodni, może Pani udać się do lekarza ginekologa, aby zdiagnozował przyczynę tego typu zaburzeń.
Pozdrawiam serdecznie!