Czy stres spowodowany nerwicą może wywołać atak serca?

Witam. Czy stres spowodowany nerwicą moze wywołać atak serca? Serce jest w bardzo dobrej kondycji. Potwierdziły to badania: echo, cholter na bieżni oraz holter ekg 48h. Rtg w normie. lipidogram wyszedł bardzo dobrze. Ck, ddimer elektrolity itd w normie. Zazywam potas z magnezem. Biore beta bloker oraz polpril. Nie pale, nie pije. Jem dużo warzyw. Mam 36 lat.

Witam,

jeśli zażywa Pan beta blocker, który zwalnia akcję serca - wyrównuje tętno, nie ma powodu do zmartwień. Permanentny stres może być czynnikiem aktywizującym zaburzenia lękowe, w takim przypadku zażywanie leków niweluje tylko objawy- jednak istotna jest przyczyna problemu, czy to jest choroba somatyczna (chore serce), czy czynnik psychiczny powoduje objawy, w tym celu zalecane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Z Pana relacji wnioskuję, że "postawił" Pan na świadomy i zdrowy styl życia, co jest predyktorem dobrej kondycji serca.

Dopełnieniem byłaby umiejętność radzenia sobie ze stresem, poprzez techniki relaksacyjne, medytacyjne, ta chi i aktywność fizyczną, czego Panu serdecznie życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com