Czy stres wpływa na zaburzenia erekcji?

Mój problem związany jest z erekcją, mam 33 lata i od 5 lat zauważyłem pojawiające się problemy. Na początku objawiało się, że trudniej było mi się podniecić, nie wystarczało, jak kiedyś, że sam, pieszcząc dziewczynę, się podnieciłem. Musiała mnie podniecić, pieszcząc, ale podczas seksu można powiedzieć, że wszystko było ok, czyli był sztywny itp. Teraz właśnie podczas seksu zaczyna tracić sztywność i to mnie zaniepokoiło, podniecić partnerka podnieci mnie, ale podczas stosunku jakoś traci sztywność. Ogólnie czuję tak jakbym nie odczuwał przyjemności, tak jakby te odczucia były bardzo słabe, ogólnie tak czuję jakbym był obojętny wobec wszystkiego, zrezygnowany. Moje życie ogólnie jest trudne z powodu problemów zdrowotnych mojej rodziny, co powoduje, że jestem w stresie. Czy powodem moich problemów jest podłoże psychiczne i depresja, którą myślę, że mam? Czy w ogóle jest możliwość wyleczenia i powrotu do dawnej sprawności? Czy to już nie będzie taka sama sprawność? Myślę, żeby najpierw skorzystać z porad seksuologa, a później, jak już on mnie pokieruje, to psycholog czy inni lekarze?

Witam serdecznie!

Pana problemy trwają już bardzo długo i dlatego wskazane jest jak najszybsze ustalenie przyczyny dolegliwości oraz ewentualne rozpoczęcie leczenia.

Najczęstsza przyczyna niepełnego wzwodu u młodych mężczyzn jest nadmierna masturbacja. Podczas samozaspokajania mężczyzna przyzwyczaja się do jednego rodzaju bodźca, który prowadzi do wzwodu i ejakulacji. Uwrażliwienie penisa na ten rodzaj stymulacji prowadzi zatem do problemów z osiągnięciem wzwodu podczas próby penetracji.

W obecnej sytuacji, jeżeli potwierdza Pan wysunięte powyżej przypuszczenia, jedynym sposobem na poprawienie Pana kondycji seksualnej jest zaprzestanie (lub przynajmniej ograniczenie) masturbacji. Niewystarczające jest jednak ograniczenie stymulacji przez kilka dni. Proces ten może trwać bowiem nawet kilka tygodni lub miesięcy. Warto również częściej organizować spotkania z partnerką, podczas których będzie się Pan przyzwyczajał do właściwych bodźców.

Jeżeli Pan się nadmiernie nie masturbuje, konieczna jest wizyta u specjalisty (najchętniej u seksuologa, względnie urologa), który zbierze z Panem wywiad chorobowy i ustali właściwą przyczynę problemu.

Pozdrawiam