Czy stres zmniejsza wytwarzanie przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny?

Czy stres zmniejsza wytwarzanie przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny po szczepieniu? Jeżeli podczas szczepienia przeciw wściekliźnie nie powinno brać się glikortykosteroidów, które stanowią pochodną chemiczną naturalnego hormonu człowieka – kortyzolu to czy stres, który zwiększa poziom kortyzolu może zmniejszyć lub wstrzymać wytwarzanie przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Nie jest udowodnione, iż sytuacje stresowe wpływają na produkcję przeciwciał poszczepiennych.