Czy suplementacja witaminy B12 jest konieczna w przypadku diety wegańskiej lub wegetariańskiej?

Czy suplementacja witaminy B12 jest konieczna w przypadku diety wegańskiej lub wegetariańskiej? Jeśli tak, to jaki suplement wybrać oraz w jaki sposób go dawkować? Czy spożywanie tej witaminy w postaci suplementów nie wpłynie negatywnie na mój organizm? Staram się unikać wszelkiego rodzaju leków, aby nie uzależniać od nich organizmu.

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Każda suplementacja powinna być celowana. Wcześniej powinna Pani sprawdzić poziom wit B.
Z suplementów najlepiej przyswajalna jest metylokobalamina - jest to forma najbardziej biologicznie dostepna.
pozdrawiam

Witamina B12 występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Jeśli w diecie wegetariańskiej po odrzuceniu mięsa nadal spożywamy produkty mleczne oraz jajka, nie powinno dojść do niedoborów tej witaminy. Natomiast dieta wegańska polega na odrzuceniu wszelkich produktów odzwierzęcych, a zatem nie zawiera źródeł witaminy B12. W przypadku osób odżywiających się na sposób wegański suplementacja byłaby wskazana, jednak jakakolwiek suplementacja powinna być ustalana na podstawie wyników badania poziomu tej witaminy we krwi. Najbardziej miarodajne badanie na poziom witaminy B12, to badanie stężenia kwasu metylomalonowego (MMA), które pozwala wychwycić niedobór wit B12 na poziomie tkankowym.