Czy świszczący oddech to objaw astmy?

Od ponad trzech tygodni mam suchy kaszel i do tego bardzo męczący. Kilka razy kaszel miałem dość silny i nie mogłem złapać oddechu. Zwykle przy takim kaszlu bardzo się pocę. Katar mam dość silny, a właściwie to wszystko zaczęło się od bólu zatok i kataru. Byłem cztery razy u lekarza i każdy mówił co innego: katar sienny, alergia lub wirus. Dostałem lek Loratadine, ale nie pomaga. Paracetamol też nie pomógł, jak i leżenie w łóżku. Czasem wieczorem mam lekki stan podgorączkowy. Wydaje mi się czasem, że mam świszczący oddech. Lekarze mnie obsłuchiwali i nic. Jestem już zmęczony i proszę o jakąś radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że w Pańskiej sytuacji dobrze byłoby poszerzyć diagnostkę, gdyż pomoże to uchwycić przyczynę problemów.

Warto wykonać zdjęcie RTG płuc, aby ogólnie sprawdzić ich kondyncje.

Proponuje wykonać testy alergiczne, gdyż często prezentowane objawy mogą występować w alergiach.
Jeżeli faktycznie mamy do czynienia z alergią, to wtedy zalecam wykonać odczulanie, gdyż inne leczenie jest tylko objawowe.

Świszczący oddech i napady duszności mogą sugerować astmę. Często ataki występują po kontakcie z alergenem lub w trakcie wysiłku fizycznego. Aby wykluczyć lub potwierdzić astmę, należy wykonać badanie spirometryczne.

Myślę, że warto zacząć od tych badań i mam nadzieję, że pozwolą one poznać przyczynę dolegliwości.

Pozdrawiam!