Czy syn może mieć jakieś zaburzenia psychiczne czy to tylko opóźniony rozwój?

Syn 4 lata. Bez jednoznacznej diagnozy. Od 1,5 roku w terapii z powodu opóźnionego rozwoju mowy,obniżone napięcie mięśniowe,słaba motoryka mała oraz duża, zaburzenia SI (układ przedsionkowy i czucie glebokie), opóźnienie rozwoju o około 8-12 m-cy. Syn w terapii odnosi sukcesy, jest prawidłowy kontakt wzrokowy,wchodzi w interakcję z rówieśnikami, chętnie współpracuje z terapeutami. Co mnie niepokoi...syn mówi obecnie dużo(nie mówił prawie nic do 3 r.z.) ale są to w większości echolalia lub używa adekwatnie do sytuacji gotowych wyrażeń, które słyszał (bardzo szybko zapamietuje); nie potrafi budować własnych wypowiedzi, nie zadaje pytań. Swoje potrzeby wyraza jednym wyrazem lub zapamietanym wcześniej wyrażeniem (np.zapal światło). Problemy z koncentracją, docierają do niego wypowiedzi głośne i wyraźne a jakby nie słyszy,nie skupia się na niższych częstotliwościach (słuch zbadany, słyszy bardzo dobrze, wdrożyliśmy już terapie przetwarzania sluchowego metoda Jahansena). Mam wrażenie że nie rozumie niektórych zadawanych pytań. Problem w funkcjonowaniu w pełnej grupie przedszkolnej (20 osob)- ucieczki do toalety, piski, wycofywanie się ,natomiast w mniejszej grupie funkcjonuje prawidłowo. Niewygaszone odruchy niemowlęce. Czy syn może mieć jakieś zaburzenia psychiczne czy to tylko opóźniony rozwój? Urodzony o czasie,przebieg ciąży i porodu książkowy.

Witam
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie i stwierdzić , czy opisane objawy są wynikiem opóźnionego rozwoju, proszę zgłosić dziecko na aktualne badanie psychologiczne do najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Psycholog na podstawie dokładnego wywiadu z rodzicem, odpowiednich testów oraz obserwacji dziecka w trakcie wizyty może dokonać właściwej diagnozy opartej na wielu czynnikach koniecznych do przeprowadzenia diagnozy.
Pozdrawiam
Anna Szyda