Rozpoznanie choroby afektywnej dwubiegunowej

Zaburzenia psychiczne, a zwłaszcza o charakterze czynnej psychozy zaburzają krytycyzm, zdolność podejmowania racjonalnych decyzji. Tak się dzieje w okresie nasilenia objawów: depresyjnych, maniakalnych lub omamowo-urojeniowych. Natomiast w fazie remisji (tj. bezobjawowym) zdolność do podejmowania świadomych decyzji może być niezaburzona.

0

CHAD, czyli choroba afektywna dwubiegunowa powoduje, że u danej osoby oprócz normalnego funkcjonowania pojawiają się czasem okresy depresji i obniżonego nastroju, a czasem okresy euforii i manii.

W depresji ludzie często bardzo krytycznie patrzą na siebie i swoje możliwości, a to może wpływać na podejmowanie decyzji.

W manii zaś ludzie stają się często zbyt śmiali i zbyt pewni siebie i mogą podejmować decyzje pochopnie bagatelizując ryzyko i koszty.

Podsumowując: CHAD może wpływać i często wpływa na podejmowanie decyzji i lepiej wstrzymać się z ważnymi wyborami do okresu stabilniejszego nastroju i funkcjonowania.

0

Dzień dobry!

Tak. Oczywiście, każdy człowiek i każda historia jest inna. Różne nasilenie objawów i stanów związanych z chorobą dwubiegunową, różna podatność na leczenia i różny stopień wpływu choroby na codzienne życia - ale z pewnością on istnieje.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty