Czy szantaż emocjonalny i grożenie samobójstwem może oznaczać zaburzenia psychiczne?

Proszę o pomoc. Moja siostra od jakiegoś czasu zażywa środki psychotropowe. Domyślamy się gdyż ma po nich rozszerzone źrenice i zachowuje się po nich niezwykle spokojnie. Nie chce powiedzieć co to jest ale twierdzi że recepty wypisuje lekarz rodzinny. Wszystko zaczęło się kiedy zechciał od niej odejść mąż. Nie pozwala mu tego zrobić szantazujac go popelnieniem samobójstwa. Kilka razy uciekala z domu na całą noc niby w tym celu. Czy ona może mieć zaburzenia psychiczne?

Ciężko jest sklasyfikować zaburzenia psychiczne nie widząc osoby, u której się je podejrzewa.
Zgłaszanie myśli samobójczych, "szantaż emocjonalny" z całą pewnością wskazują na pewnego rodzaju nadmiarowość w przeżywaniu rozstania z mężem i nie radzenie sobie w tej sytuacji. To normalne, że w tak trudnej sytuacji, jaką jest rozwód, Pani siostra wymaga dodatkowego wsparcia. Być może nie potrafi poradzić sobie ze stresem i smutkiem, które towarzyszą rozstaniu, czy sytuacji gdy okazuje się, że związek w który wiele zainwestowaliśmy, i na którym nam zależy skazany jest na niepowodzenie.
Najlepszym rozwiązaniem tej trudnej sytuacji byłoby spotkanie obojga małżonków z terapeutą, w ramach terapii par. Jeśli jest to niemożliwe, może Pani zachęcić siostrę do skorzystania z pomocy psychoterapeuty. Udzieli on wsparcia w tej trudnej sytuacji, pomoże zapanować nad stresem, oraz będzie towarzyszył w trakcie przeżywania żałoby po utraconej relacji.

Witam,

Klasyfikacja zaburzeń psychicznych odbywa się na podstawie pogłębionego wywiadu' badań psychologicznych. Jeśli chodzi o leki wypisywane przez lekarza rodzinnego - mogą one stanowić dodatkowe wsparcie dla przetrwania tak trudnego czasu jak potencjalny rozpad związku małżeńskiego - zwłaszcza, że sama Pani stwierdziła, że ją leki te uspokajają.
Ważne jest aby w tym czasie miała poczucie wsparcia z Państwa strony, wiedziała, że może liczyć na rozmowę, podniesienie na duchu nie zaś ocenę. Sam szantaż samobójstwem świadczy o pewnym stopniu desperacji, chęci uratowania relacji za wszelką cenę, o bezsilności. Warto również rozmawiać z siostrą czy jest to wyłącznie jej sposób na zatrzymanie małżonka, czy rzeczywiście dręczą ją takie myśli, co wymaga niezwłocznej konsultacji psychiatrycznej.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam, trudno bez rozmowy z osobą, poznania sytuacji, uzyskania więcej informacji wskazać na zaburzenia. Wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry i psychologa, podjęcie psychoterapii. Pani siostra odczuwa kryzys związany z trudną sytuacją rodzinną, na pewno potrzebne jest jej wsparcie, zainteresowanie, okazanie empatii. Proszę się wspólnie zastanowić czy siostra potrzebuje pomocy, jakiej oczekuje.
Pozdrawiam serdecznie