Czy szczepić czteroletnie dziecko na grype?

Nie wiem czy szczepić czterolatka na grypę? Dodam, że córka bardzo rzadko choruje - nigdy nie miała grypy. Nigdy też jej nie szczepiłam przeciwko grypie. Ale od września poszła do przedszkola i nie wiem jak to będzie - na razie jest zdrowa. Staram się nie panikować, ale przez to, że w mediach piszą duzo o świńskiej grypie, zastanawiam się nad szczepieniem na obie grypy. Czy warto też zaszczepić przeciwko pneumokokom - podobno szczepionka ma skutki uboczne? Córka była szczepiona w zeszłym roku przeciwko meningokokom. Skrzypczyk
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Proszę udać się z dzieckiem do swojego lekarz rodzinnego. Nie wiem, czy była Pani już na bilansie czterolatka, gdyż podczas takiej wizyty lekarz informuje rodziców o obowiązkowych oraz zalecanych szczepieniach. Oczywiście, jeżeli nie będzie przeciwwskazań, czyli np. infekcji u córki, to proszę zaszczepić dziecko na grypę. Szczepić można już dzieci od szóstego miesiąca życia. Szczepionka przeciw pneumokokom pozwoli uchronić Pani dziecko przed pneumokokowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowym, a niekorzystne działanie, których się Pani obawia są naprawdę znikome w stosunku do korzyści, jaki daje szczepienie. Dzieci w wieku od 2 do 5 lat, czyli tak jak w przypadku Pani córki, otrzymują tylko jedna dawkę szczepionki.