Czy szczepienie mogło wpłynąć na stan zdrowia córki?

Pytanie dotyczy nowo narodzonego dziecka. Córka w 1 dobie życia została zaszczepiona. W 3 okazało się ze ma wrodzone zapalenie płuc. Jest bardzo placzliwym dzieckiem, trudno ja ukoić. Czy szczepienie mogło wpłynąć na stan zdrowia córki? Czy w przyszłości może to skutkować jakimiś zaburzeniami? Poważnie martwię się i obawiam autyzmu. Obecnie córka ma 4 m-ce szczepimy ja 6 w 1 a także zalecanymi szczepionkami. Czy to dobre rozwiązanie? Z góry dziękuję

Witam, Pani córka najprawdopodobniej została zaszczepiona szczepionkami przeciwko WZW B oraz BCG. Szczepionki te nie wywołują zapalenia płuc. Pisze Pani, że dziecko jest płaczliwe- czynie ma kolek? Najlepiej zapytać o to lekarza pediatrę. Obawia się Pani autyzmu- nie ma żadnych badań potwierdzających, że jakiekolwiek szczepionki wywołują autyzm. Po niektórych szczepionkach mogą mieć miejsce działania niepożądane - najczęściej są to: gorączka, nieukojony płacz, wysypki, zaczerwienienia w okolicy wkłucia (można o tym poczytać w internecie). Proszę jednak pamiętać, że pozytywy jakie płyną z uchronienia naszego dziecka przed poważnymi chorobami są znacznie większe niż te najczęstsze NOP. W razie dalszych wątpliwości proszę zadać wszystkie nurtujące Panią pytania swojemu lekarzowi pediatrze w POZ. Pozdrawiam.

Witam
Dziwnym wydaje się fakt, że wrodzone zapalenie płuc zostało stwierdzone dopiero w trzeciej dobie, a nie tuż po narodzeniu :-(
Przez pewien czas w literaturze specjalistycznej pisano o tym, że na skutek szczepienia dzieci konkretną szczepionką uaktywnia się autyzm. Oczywiście nie jest to do końca potwierdzone i tak na prawdę do dziś trudno jest określić jednoznaczne przyczyny autyzmu.
Zaburzenie to diagnozuje się dopiero po 2 roku życia, ale jeśli ma Pani jakieś obawy co do rozwoju i funkcjonowania swojej pociechy to zachęcam do kontaktu z pediatrą lub logopedą zajmującym się wczesnym wspomaganiem rozwoju małego dziecka w celu przeprowadzenia tzw. bilansu zgodnie z ogólnie przyjętymi kryteriami rozwoju dziecka.
Pozdrawiam.