Czy szczepienie przeciwko tężcowi może zafałszować wyniki testu na boreliozę?

Moją 18-letnią córkę od kilku miesięcy bolą kolana, oprócz wizyty u ortopedy, który stwierdził niszczenie chrząstki stawowej, wykonałam p/ciała boreliozy IgG ujemny <5, IgM dodatni 40,2 AU/ml. Zastanawia mnie również fakt, czy nie może to być wynik mylny, bo cztery dni wcześniej córka była szczepiona p/tężcowi szczepionką Td. Zapisałam ją do lekarza chorób zakaźnych, wizytę mamy za miesiąc, antybiotyku nie dostała, mam wykonać CRP i odczyn lateksowy.

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W czasie boreliozy rzadko dochodzi do trwałego uszkodzenia stawów. Niemniej jednak należy w takim przypadku wykonać test potwierdzający metodą Western blot -  w razie rozpoznania boreliozy - wdrożenie antybiotykoterapii. W przypadku ujemnego wyniku, należy pogłebić diagnostykę w kierunku młodzieńczych zapaleń stawów - odczyn lateksowy jest pierwszym krokiem. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z reumatologiem.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!