Czy szczepionka przeciw błonicy i tężcowi może opóźnić miesiączkę?

Mam problem. Otrzymałam szczepionkę przeciw tężcowi i błonicy, obowiązkowe szczepienie po ukończeniu 18 lat. Okres powinnam dostać 11 października i jeszcze go nie ma...:( szczepionkę dostalam 5 października. Jestem w stałym związku i współżjemy z moim chłopakiem. Stad mój niepokój o ciążę...:( ostatni stosunek był 3 dni przed spodziewaną miesiaczką. Czy szczepionka może opoźnić miesiaczkę? Wykonałam już test ciążowy i był negatywny, lecz mam świadomość, że we wczesnym stadium ciąży test jej nie wykryje. Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Ma Pani rację, że test ciążowy wykonała zbyt wcześnie. Test ciążowy z moczu można wykonać najwczesniej 10-14 dni od zapłodnienia, zaś z surowicy krwi po minimum 7 dniach. Jeśli szczepienie było związane z silnym stresem, to możliwe jest opóźnienie z tego powodu. Proponuję powtórzyc test ciążówy po odczekaniu co najmniej dwóch tygodni.