Czy szukać nowego terapeuty w leczeniu Bordeline?

Mam borderline (nie jestem agresywna, raczej wiecznie przestraszona i panikująca.Dziś zostałam wyrzucona z 8 miesięcznej terapii. Powód złamałam, kontrakt tj.mimo obietnic kolejny raz napisałam do terapeutki smsa. Za miesiąc jeśli chcę to mogę zadzwonić by wznowić kontrakt. Nie wiem co mam robić, czy zmienić terapeutę. Jestem kłębkiem paniki, zażywam trittico,ale nie jest w stanie mi pomóc. Wydaje mi się,że już nic i nikt nie może mi pomóc. Jestem osobą samotną, wolałabym umrzeć...

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, czy powinna Pani zrezygnować z pracy z aktualnym terapeutą. Proponuję, by zastanowiła się Pani, czy po tych 8 miesiącach czuje się Pani lepiej, ma Pani poczucie, że lepiej rozumie Pani swoje zachowania. Jeśli praca z tym terapeutą pomaga Pani i jest Pani w stanie wytrzymać miesiąc do kolejnej sesji może ją Pani kontynuować. Jeśli nie czuje pani poprawy, lub ten miesiąc oczekiwania to za długo, powinna Pani poszukać innego terapeuty.

Witam,
Odpowiedź na pytanie jest trudna - wszystko zależy od Pani oceny skuteczności tej 8- miesięcznej terapii. Jeśli czuje Pani poprawę w swoim samopoczuciu, lepiej rozumie Pani swoje mechanizmy działania i jest Pani w stanie wytrzymać miesiąc do następnej wizyty - to zachęcam. Jeśli jednak uważa Pani że kontakt z terapeutą nie przynosi poprawy - rozważałabym podjęcie kontaktu z innym terapeutą.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam, przestrzeganie postanowień terapii jest ważne. Jest to również okazanie wzajemnie szacunku, przestrzeganie norm związanych z procesem terapeutycznym. Proszę się nad tym zastanowić. Czy podczas tej ośmiomiesięcznej terapii poczuła Pani poprawę, czy psychoterapia jest skuteczna? Czy terapeuta podał Pani informację gdzie może Pani skorzystać z pomocy w czasie gdy nie korzysta Pani z terapii? Proszę skorzystać z pomocy psychologicznej jeżeli czuje Pani trudności. Proszę poszukać innego psychologa który mógłby Panią przyjąć na czas oczekiwania na wznowienie terapii lub w zamian za obecnego terapeutę. Proszę się zastanowić również nad znalezieniem grupy terapeutycznej, wsparcia dla osób z zaburzeniem borderline.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Proszę się chwilę zastanowić, jakie są powody, dla których chciałaby Pani zmienić terapeutę. Czy głównym powodem jest to, że wg Pani terapeuta nie jest skuteczny? A może chęć zmiany jest spowodowana złością na obecnego terapeutę, bo postawił Pani granicę i wyciągnął konsekwencje z powodu złamania kontraktu terapeutycznego?
Pozdrawiam, Natalia Słowik
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA