Czy ta dieta jest odpowiednia dla mnie?

Waga: 76kg Wiek: 17 lat Płeć: Mężczyzna Tryb życia: Uprawiam sport 3 razy w tygodniu, średnio intensywne treningi Wcześniej stosowałem dietę 1000kcal, lecz teraz wiem, że to był wielki błąd. Zrzuciłem 10kg lecz czułem się bardzo wyczerpany i przez cały czas musiałem się pilnować aby nie przytyć. W mojej rodzinie nie występuje otyłość ani nadwaga. Nie korzystałem z porad dietetycznych od lekarzy, nie choruje przewlekle. Jadłospis: W tygodniu: O godzinie 9.00 (kilka kromek chleba białego, masło, ser żółty/szynka/dżem itp. lub zupa mleczna, herbata/mleko 250ml) O godzinie 12.00-15.00 (8 kromek chleba białego, masło, ser żółty/szynka/dżem itp., cola 250ml) W tym czasie przebywam w szkole, później trening. O godzinie 19.00 (3 ziemniaki, schabowy/udko, 2 ogórki/buraczki, kompot 250ml) O godzinie 21.30 (kilka kromek chleba, masło, ser/szynka/dżem lub zapiekanki z mikrofali, herbata 250ml) W weekend: O godzinie 9.00 (tak jak w tygodniu/ 2 parówki) O godzinie 13.00 (Zupa 1 talerz ogórkowa/ rosół/ pomidorowa itp., 3 ziemniaki/ryż, schabowe/udka itp., ogórki/buraczki, kompot 250ml) O godzinie 16.00 ( spaghetti 1 talerz/ kilka kromek chleba białego, ser/szynka itp., kompot 250ml) O godzinie 19.00 ( 2 parówki/ 2 jajka, majonez, kilka kromek chleba, szynka/ser itp., herbata 250ml) O godzinie 21.30 (tak jak w tygodniu)
ponad rok temu

Witam,

Potwierdzam natomiast, że dieta 1000 kcal nie była rozsądnym rozwiązaniem. Podejrzewam, że dziennie potrzebujesz 2500-3500 kcal, w zależności od wzrostu i intensywności treningu.
Twojego jadłospisu nie mogę jednoznacznie przeliczyć bo nie podajesz ani gramatur, ani sposobu przyrządzania i podawania potraw, a to robi ogromną różnicę.

Myślę, że w Twojej diecie powinny znaleźć się owoce. Powinieneś też wyeliminować parówki. To nie jest produkt polecany dla sportowca. Tobie potrzebne jest mięso dobrej jakości. Zamiana białego chleba na razowe pieczywo też byłaby wskazana. Pełnoziarniste produkty uwalniają energię dłużej (a to ważne dla sportowca), zapewniając stabilny poziom glikemii. Ponadto uważaj na masło, majonez, żółty ser.

W rozsądnych ilościach są jak najbardziej wskazane, ale ich nadmiar może zapewnić Ci powrót niechcianych kilogramów. Pomyśl również o wprowadzeniu do jadłospisu ryb (pieczonych do obiadu, a w formie np. pasty z białym serkiem do kanapki) i orzechów jako źródła zdrowego tłuszczu.
Pozdrawiam.