Czy ta wydzielina z pochwy rzeczywiście oznacza infekcję?

Witam, borykam się z pewnym pytaniem. Otóż przechodziłam wielokrotnie leczenie przeciwgrzybiczne, u poprzedniego lekarza bez rezultatów, każda wizyta wiązała się z kolejnymi to lekami, bez skutku, po czym postanowiłam zmienić lekarza i chyba na dobre mi to wyszło, bo jego diagnoza była inna niż poprzedniego. Nie grzyby, lecz inna bakteria. Profilaktycznie dostałam S***, jutro mam kolejną wizytę. Otóż nurtuje mnie pewna rzecz, czy aby moja wydzielina z pochwy, to na pewno bakterie, skoro takie długie leczenie u mnie stosowano i nie odnosiło skutków, a leczyłam i leczę się już okres jakichś 3 lat. Może ta wydzielina to moja naturalna wydzielina z pochwy, raz biaława, mętna, raz jajko kurze w dniach płodnych, czasem suchość, nie ma grudek, nie swędzi, nie piecze i nie cuchnie. Jestem strasznie przewrażliwiona na tym punkcie, więc ciągle szukam odpowiedzi, po wymazie, którego w przeciągu tych 3 lat nie miałam robionego, może się coś wyjaśni w końcu. Ale chciałabym poznać opinię innego specjalisty. Jaka mogłaby być diagnoza na podstawie tego, co tutaj napisałam? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Faktycznie możemy mieć do czynienia z sytuacją, że wydzielina którą pani obserwuje, jest fizjologiczna. Śluz zmienia się w zależności od cyklu i tak w okresie owulacyjnym staje się gładki, przezroczysty, ciągnący się. Towarzyszy mu uczucie wilgotności. Natomiast w pozostałych dniach jest on lepki, gęsty, nieprzejrzysty lub występuje całkowita suchość.

Czasami pacjentki błędnie oceniają fizjologiczny śluz, sądząc, że występują u nich nieprawidłowe upławy. Jeżeli w Pani przypadku nie występują dodatkowe objawy, typu zmiana zapachu, pieczenia czy świąd, prawdopodobnie nie mamy do czynienia z infekcją, jednak ostatecznie należy to potwierdzić w oparciu o wyniki wymazu.

Pozdrawiam!