Czy tabletka antykoncepcyjna zadziała, jeśli wzięłam ją z opóźnieniem?

Dzień dobry;)

Od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne Yasmin. Wczoraj w niedzielę, 25.03 miałam wziąć o 20 pierwsza tabletkę po przerwę i zapomniałam o niej. Dzisiaj rano się obudziłam i wzięłam jak najszybciej tę tabletkę z oznaczeniem na nadzielę. Czy dobrze zrobiłam?

Witam serdecznie!

Pani postępowanie było jak najbardziej słuszne. Kolejną tabletkę powinna Pani wziąć jeszcze dzisiaj, o godzinie 20. Od tej pory tabletki należy przyjmować zgodnie z wcześniej ustalonym schematem. W obecnej sytuacji pozostaje jedynie kwestia zabezpieczenia. Jeżeli tabletkę wzięła Pani rano, przed godziną 8 to nie doszło do obniżenia skuteczności preparatu. Jeżeli jednak przyjęła Pani tabletkę po godzinie 8 a w czasie 7-dniowej przerwy dochodziło do zbliżeń, musi zdawać sobie Pani sprawę z zaistniałego zagrożenia. W takiej sytuacji wskazane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni oraz ewentualne wykonanie testu za co najmniej 2 tygodnie.

Pozdrawiam