Czy tabletka "po" jest potrzebna?

Witam, dla ułatwienia odpowiedzi dodam, że jestem dziewczyną w wieku 22 lat. Wczoraj z moim chłopakiem uprawialiśmy petting, dwa razy w odstępie 30 min. Po pierwszym razie, gdy mój chłopak skończył umyliśmy dokładnie dłonie alkoholem i płynem do higieny intymnej, po czym raz jeszcze zaczęliśmy go uprawiać. I tu nasuwają się moje pytania : 1. Czy to jak umyliśmy dłonie spowodowało, że nasienie zostało usunięte? 2. Czy, gdyby ów nasienie nie zostało usunięte, a zostało na dłoniach mojego partnera i moich istnieje możliwość, zajścia w ciążę? Dodam, że jestem dziewicą. 3. Ostatnie pytanie. Czy jeżeli moje obawy się potwierdzą, potrzebna będzie tabletka "po"?

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Tabletka "72h po" to "końska dawka" hormonów - ma więc dużą ilość skutków ubocznych. Dlatego też stosuje się ją tylko w sytuacjach awaryjnych, kiedy ryzyko ciąży jest znaczne (np. pęknięcie prezerwatywy w środku cyklu, kiedy spodziewać się można owulacji). Ryzyko ciąży w przypadku pettingu jest małe, więc stosowanie tabletki "72h po" raczej nie jest zasadne. Ponieważ dokładnie umyli Państwo ręce, ryzyko "wpadki" jest tym bardziej małe. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości warto poradzić się swojego ginekologa.
Pozdrawiam!