Czy tabletki antykoncepcyjne działają jak tabletka wczesnoporonna?

Witam serdecznie, zastanawiam się nad działaniem tabletek antykoncepcyjnych. Czy one działają, mogą działać jak tabletka wczesnoporonna? Czy przyjmując tabletki dochodzi do zapłodnienia a później do usunięcia zapłodnionej komórki, gdyż wiadomo nie może się zagnieździć? Proszę serdecznie o odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zazwyczaj mówi się o poronieniu, gdy dojdzie do obumarcia czy wydalenia zarodka, który się już zdążył zagnieździć w macicy. Tak więc tabletką wczesnoporonną nazywa się taki specyfik, który powoduje wydalenie z macicy zagnieżdżonego zarodka. Tabletki takie są w Polsce nielegalne. Natomiast działanie tabletki "po" oraz "zwykłych" tabletek antykoncepcyjnych, takich jak te o które Pani pyta, opiera się na blokowaniu owulacji oraz utrudnianiu zagnieżdżenia zarodkowi, przez zmianę właściwości błony śluzowej macicy. Ocena moralna stosowania ich może być podobna do tabletki wczesnoporonnej - na skutek jej zażycia może dojść do obumarcia zarodka, który w innym przypadku rozwijałby się dalej i urodził jako dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!