Czy tabletki antykoncepcyjne faktycznie szkodzą?

Witam,
chciałabym się dowiedzieć, czy prawidłowe stosowanie prezerwatywy w czasie dni niepłodnych da mi pewność, że nie zajdę w ciążę? Ze swoim partnerem nie chcemy mieć dziecka, a nie jestem przekonana do tabletek antykoncepcyjnych, słyszałam (nie wiem czy to prawda ), że szkodzą, ponieważ rozregulowują hormony.
Obliczam dni płodne i niepłodne za pomocą pomiaru temperatury (codziennie o 6 rano) + badanie śluzu, więc gdy będę się kochać np. 6 dni lub później po skoku temperatury (dni niepłodne) + prezerwatywa, to mogę być spokojna?
Jakiego środka nawilżającego mogę użyć stosując prezerwatywę, tak aby on jej nie naruszył. I jaka jest skuteczność prezerwatyw i szansa na zajście w ciąże w czasie dni niepłodnych.
Ostatnie moje pytanie, czy tabletki antykoncepcyjne faktycznie szkodzą?
Dziękuje za odpowiedź:)
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Połączenie metody objawowo-termicznej z prezerwatywą rzeczywiście znacznie zwiększy skuteczność antykoncepcji, niestety pewności nie da.

Największa skuteczność cechuje preparaty hormonalne i to one uchodzą za jedyną pewną antykoncepcję.

Powstało wiele mitów wokół tabletek antykoncepcyjnych, niestety jest w nich trochę prawdy, a wynika ona z nieprawidłowego dobrania preparatu dla danej pacjentki.

Doustna antykoncepcja powinna być dobrana indywidualnie dla każdej kobiety po uprzednim wykonaniu u niej profilu hormonalnego, wówczas można liczyć na bezpieczną i skuteczną antykoncepcję, a jednocześnie odwracalną po jej odstawieniu.

Natomiast źle dobrana doustna antykoncepcja może powodować różne zaburzenia, a także nasilone działania niepożądane związane z nadmiarem hormonów (estrogenów lub gestagenów).

Redakcja abcZdrowie.pl