Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na zakrzepicę?

Witam, od 2 lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Naraya. Mam żylaka na prawej łydce ogólnie nie boli tylko czasem odczuwam lekki ból. Od 2 lat nie odczówam jakiś skutków ubaocznych zazywania pigułek, raczej dobrze się czuję. Czy pigułki maja wpływ na zakrzepice?? przez jako czas można brać tabletki antykoncepcyjne trzeba robić jakieś przerwy ? Mój ginekolok nie poinformował mnie jaki czas ile lat mogę je brać i czy trzeba robić jakieś przerwy i kiedy. Z niecierpliwością czekam na odpowiedz.

Witaj.
Naraya należy do tabletek antykoncepcyjnych z Drospirenonem, który zwiększa ryzyko zakrzepicy nieco bardziej niż standardowe tabletki. Jednakże, nie jest to powód do zmiany metody z powodów żylaków niepowikłanych zakrzepowym zapaleniem.
Pozdrawiam.