Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 5 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy tabletki antykoncepcyjne mogły spowodować zanik miesiączki?

Witam, stosuje tabletki 24+4, mój problem dotyczy braku miesiączki po skończeniu przyjmowania tabletek z czynną substancją. Okres spóźnia mi się 5 dzień. Zawsze miesiączkę dostawałam regularnie. Ostatnio dużo współżyję z moim partnerem. Czy mam obawiać się ciąży? Oraz czy mam zacząć kolejne opakowanie tabletek? Czy tabletki mogą spowodować zanik miesiączki?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie, Jeśli tabletki były przyjmowane systematycznie, ryzyko ciąży jest minimalne. Brak krwawienia podczas odstawienia tabletek antykoncepcyjnych prawdopodobnie wynika z utrzymywania się we krwi dużej dawki hormonów dostarczanych w postaci tabletek przez cały cykl. Krwawienie z odstawienia nie jet bowiem prawdziwą miesiączką, a wynikiem spadku poziomu hormonów. Jeśli sytuacja powtórzy się w kolejnym cyklu proszę udać się do ginekologa. Być może konieczna będzie zmiana dotychczas stosowanego preparatu.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Lek 24+4 skałada się z 24 tbl czynnych i 4 placebo / bez leku/ menstruacja w przypadku tego typu leków najczęściej pojawia się między 3 tbl placebo a 1 nowego opakowania. Niskodawkowa antykoncepcja 24+4 u części pacjentek powoduje że menstruacje są skąpe a nawet śladowe. Jeśli nie ma Pani miesiączki należy wykonać test ciążowy w przypadku negatywnego wyniku kontynuować przyjmowanie antykoncepcji. Przy prawidłowym przyjmowaniu tabletek szansa na nieplanowaną ciążę jest znikoma. Dr Jacek Tulimowski

Specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Posiada wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu najczęstszych chorób ginekologicznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy