Czy tabletki antykoncepcyjne to dobry sposób na leczenie trądziku?

Dzień dobry, od paru lat zmagam się z trądzikiem. Podjęłam leczenie już u paru dermatologów ale problem powracał. Ostatnio byłam u innej Pani Doktor, która poleciła abym zaczęła stosować tabletki antykoncepcyjne na owy problem. Zapisała mi tabletki Atywia bez żadnego wywiadu ani badań. Jeszcze nie zaczęłam ich spożywać i nigdy wcześniej nie spożywałam tego typu tabletek ale obawiam się czy nie będą na mnie wpływać negatywnie. Czy powinnam spróbować, czy najpierw skonsultować się z ginekologiem ?

Lek. Paweł Szadkowski

Zależnie od przyczyny trądziku, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych rzeczywiście może wpłynąć pozytywnie na stan skóry. Jeśli chodzi o badania, może Pani indywidualnie wykonać układ krzepnięcia krwi, ALT, ASPT. Nie podała Pani, czy miała robioną diagnostę hormonalną. Warto zastanowić się nad oznaczeniem hormonów (androgenów, FSH i LH, prolaktyny). Wizyta u ginekologa może okazać się przydatna przy postawieniu diagnozy.