Czy tabletki antykoncepcyjne zwiekszają apetyt?

Dzień dobry! Mam pytanie: czy tabletki antykoncepcyjne zwiększają apetyt? Przyjmuję tą już parę lat. Robiłam przerwy i zauważyłam, że zawsze zaczynam tyć jak stosuje antykoncepcje. Wiem, że dawka hormonów jest bardzo mała i od samych w sobie tabletek się nie tyje, ale bardzo dziwna sytuacja: już 3 raz przybieram na wadze ok 10 kilo:( Proszę o odp., bo wszyscy lekarze mówią, że to nie jest powiązane z tabletkami, natomiast znam parę osób, które też od niedawna mają jakieś 5. I więcej kilo:( No i pojawiły się u mnie żylaki i dużo większy cellulit. Dziękuję!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wszystkie opisane objawy mogą, ale nie muszą być związane z antykoncepcją hormonalną. Progesteron rozszerza żyłę, co może być przyczynkiem do żylaków. Hormony powodują też zatrzymanie wody w organizmie, co się może przyczyniać do powstawaniu cellulitu i zwiększenia wagi. Antykoncepcja hormonalna może również powodować zaburzenia apetytu i trawienia, w szczególności zwiększać apetyt poza rzeczywiste potrzeby organizmu, co przy braku dyscypliny, prowadzić może do tycia.

Pozdrawiam serdecznie.