Czy tabletki III generacji mają bardziej niekorzystny wpływ na pajączki?

Witam serdecznie od około 6 lat biorę tabletki antykoncepcyjne, ostatnio mój ginekolog zmienił mi tabletki Rigewidon (II generacja) na tabletki Vibin (III generacja) Mam problemy z pękającymi naczyńkami na nogach. słyszałam, że tabletki III generacji mają bardziej niekorzystny wpływ na pajączki niż tabletki II generacji. Czy zatem decyzja o zmianie tabletek była słuszna ? Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz.

Witam serdecznie, tablekti antykoncepcyjne nie wywołują i nie przyspieszają powstawania pajączków naczyniowych. Ze względu na zwiększone ryzyko okołozabniegowej zakrzepicy żylnej u pających kobiet stosujących jednocześnie antykoncepcję hormonalną - niektórzy lekarze odmawiają wykonywania zabiegów na układzie żylnym w czasie stosowania tych środków.
Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog