Czy tabletki Limetic są tak skuteczne jak pigułki dwuskładnikowe?

Witam. Mam 20 lat Obecnie przyjmuje tabletki antykoncepcyjne limetic. Chciałam się dowiedzieć czy są one tak samo skuteczne jak tabletki dwuskładnikowe? Mam po nich lekkie krwawienia raz w miesiącu, ale czuje się po nich bardzo dobrze. Słyszałam opinie że lepiej zmienić na dwuskładnikowe jednak czy dobrze zrobię pozostając przy nich Prosiłabym o fachową opinie na temat jednych i drugich tabletek. Czy zmiana tabletek nie wpłynie przypadkiem na ich skuteczność. Nie chciałabym sugerować się opiniami osob które nie bardzo się na tym znaja dlatego proszę o radę fachowca. Z góry dziekuje i serdecznie pozdrawiam Wiolka

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Tabletki mają porównywalną skuteczność. W razie wątpliwości proszę udać się na wizytę do lekarza ginekologa.

Witam. Tabletki są tak samo skuteczne jak tabletki dwuskładnikowe. Nie ma powodów do niepokoju.

Magdalena Mroczek

Witam,

Limetic to tzw. pigułki jednoskładnikowe. Nazywane są one także minipigułkami. Zawierają w swoim składzie tylko jeden hormon czyli progestagen. Mają one skuteczność porównywalną z tabletkami dwuskładnikowymi. W niektórych przypadkach są one lepsze niż pigułki dwuskładnikowe. Ma to miejsce na przykład w przypadku kobiet bardzo młodych, zagrożonych zakrzepicą żylną lub w przypadku tych zbliżających się do menopauzy. Ponadto nie zaburzają one laktacji, przez co sprawdzają się bardzo dobrze u kobiet karmiących piersią. Ich mechanizm działania polega na zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy. Czasami występuje też zahamowanie owulacji.

Istnieją też doustne środki antykoncepcyjne, które zawiera dwa hormony, i dlatego nazywane są także złożonymi hormonalnymi środkami antykoncepcyjnym. Zawierają dwa hormony i są to np. etynyloestradiol i octan chlormadynonu. Są tabletki jedno i dwufazowe. Tabletka tzw. jednofazowa, oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. W tabletce dwufazowej są różne dawki hormonów w różnych fazach cyklu. Preparaty złożone działają poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powodują zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Działają też na perystaltykę jajowodu.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. W przypadku tabletek jednoskładnikowych wskaźnik Pearla jest porównywalny i wynosi około 0,8. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.

Proszę skonsultować się z ginekologiem. To on po zbadaniu i przeprowadzeniu wywiadu zadecyduje jakie tabletki są da Pani najlepsze po uwzględnieniu Pani wieku i czynników ryzyka tj. ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej.