Czy tabletki na cellulit mogą powodować raka żołądka?

Witam! Mam 17 lat i od dłuższego czasu borykam się z problemem cellulitu. Chciałabym zacząć zażywać tabletki redukujące ten tłuszcz lecz moja mama jest niezwykle przewrażliwiona na punkcie wszelkiego rodzaju chemii. Czy one rzeczywiście mogą prowadzić do nowotworu i innych powikłań? Czy jest to bezpieczne w moim wieku i czy nie będę miała problemów z organizmem w przyszłości? A może istnieją też inne skuteczne metody? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie napisałaś jakiego rodzaju preparaty antycellulitowe masz na myśli.
Najczęściej składają się one z preparatów roślinnych, olejków (roślinnych i rybnych), kwasów tłuszczowych, białek i witamin. Mają one za zadanie przyspieszyć metabolizm tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie pomoc w redukcji cellulitu. Nie ma badań, które mówiłyby o powikłaniach w postaci raka żołądka.
Same tabletki nie są dobrym rozwiązaniem. Należy wprowadzić wszechstronny program, który zapewni maksymalną skuteczność.
Podstawą jest zastosowanie odpowiedniej diety, opartej na zdrowym odżywianiu. Należy unikać cukrów prostych (słodycze) i tłuszczów nasyconych (fast foody, produkty smażone), jeść regularne posiłki (5 posiłków dziennie w równych odstępach czasowych), bogate w warzywa i owoce (najlepiej cytrusy lub inne bogate w witaminę C), pić dużo płynów (najlepiej woda mineralna, zielona/czerwona herbata; co najmniej 1,5 l/dzień).
Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Co najmniej 3-4 razy w tygodniu powinnaś zaplanować ćwiczenia kształtujące dolne partie ciała. Bardzo dobrze byłoby połączyć trening aerobowy (bieganie, rower, rolki, skakanka, pływanie - szczególnie dobrze wpływa na redukcję cellulitu) z siłowym (przykładowo program Tamilee Webb na dolne partie ciała).
Dodatkowym elementem powinny być codzienne masaże (pod prysznicem, ze stosowaniem na przemian ciepłej i zimnej wody) plus stosowanie balsamów.
Raz na tydzień można wykonać dodatkowy zabieg ekstra - np. peeling.
Jako element dodatkowy można wprowadzić doraźne stosowanie tabletek.
Pozdrawiam serdecznie!