Czy tabletki zafałszują wynik badania poziomu prolaktyny?

Witam, mam pytanie. Podczas badania krwi okazało się, że mam wysoką prolaktynę - 81. Ginekolog przepisała mi tabletki obniżające jej poziom - najpierw pół dziennie, obecnie doszło do dwóch dziennie. Jestem w trakcie pierwszego opakowania i na tym mam poprzestać. Tabletki kończą mi się 26 grudnia. Planowo powinnam dostać miesiączkę 23 grudnia. I w dzień okresu powinnam wziąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną, przepisaną przez ginekologa. W środę - 29 grudnia - mam zrobić badanie na prolaktynę - czy spadła - i iść z wynikami do lekarza. Pytanie brzmi: Czy fakt, że wezmę te tabletki nie zaburzy wyniku badania krwi? Wiem, że lekarka wiedziała co mi zaleca, ale przecież w tabletkach są hormony, prawda? Nie mam zielonego pojęcia o tabletkach, bo moje dotychczasowe doświadczenia kończą się na 1 opakowaniu leków starszej generacji po zabiegu straty dzidziusia i bardzo dawno temu - plastrów antykoncepcyjnych. Czy badanie będzie rzetelne? Badanie prolaktyny mam wykonać 4 dni po skończeniu tabletek, a wtedy będę już 3 dzień na tabletkach antykoncepcyjnych. Proszę o poradę, gdyż mam problem ze skontaktowaniem się ze swoim ginekologiem. Pozdrawiam, Ania

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie sądzę, by przyjmowane przez Panią tabletki antykoncepcyjne wpłynęły na poziom prolaktyny. Może Pani rozpocząć pierwsze opakowanie i następnie wykonać badanie w wyznaczonym przez Pani lekarza terminie.

Pozdrawiam serdecznie!