Czy tachykardia może być spowodowana stresem?

Mam stwierdzona tachykardie zatokowa.Beta blokerow nie toleruje.Wdrozono iwabydryne.Niby jest ok ale co jakis czas tachykardia wystepuje.Jestem tez nerwowa i zyje w ciaglym stresie.Czy jest mozliwe ze taka tachykardia jest wynikiem stresu i dlatego leki nie dzialaja .

Lek. Paweł Szadkowski

W grupie tachyarytmii zatokowych wyróżnia się kilka jednostek chorobowych o rożnym mechanizmie, przebiegu klinicznym i rokowaniu. Nie wiem więc co konkretnie miała pani na myśli. Przykładowo jeśli chodziło pani o 'nieadekwatną tachykardię zatokową', która najczęściej występuje u kobiet w średnim wieku, to jej przyczyną jest wzmożony automatyzm węzła zatokowego i jego nieprawidłowa regulacja autonomiczna (można więc wnioskować, że stres może nasilać arytmię, ale raczej nie jest jej przyczyną).